Sizi Anlıyoruz !

Farkımız...
Sizlerden biri olmamız...

akamedika.istatistik, yıllardır istatistik ve araştırma planlama eğitimleri veren, yüzlerce yayına imza atmış, aktif klinik araştırmacı Tıp hekimlerinin bir girişimidir.

Yakında Yapılacak Kurslarımız

Eğitim

Akademik hayatınızda boyunca ihtiyaç duyacağınız, akademik gelişiminize temel oluşturacak araştırma becerilerini ustalarından öğrenin.

Veri Analizi

Çalışmalarınızın istatistik analizi ve raporlamasında sizinle aynı dili konuşan akademisyen danışmanlarımızdan destek alın.

Araştırma

Çalışmalarınızın planlama aşamasında doğru yöntem ve desenin seçilmesinde, örneklem boyutu hesabında ve protokolün yazılmasında destek alın.

Araştırmalarınızın veri analizini kendi kendinize yapmaya başlamanızdaki ilk adım! Gerçek veri setleri üzerinde bol bol pratik yaparak ve eğitmenlerle yakın çalışarak öğreneceksiniz.

Jamovi programıyla tanımlayıcı istatistikler, 2’li karşılaştırmalar, 4 gözlü tablolar, tanısal değerlik çalışmaları ve korelasyonu içeren başlangıç setimiz.

2 gün sürer. Sürekli açılmaktadır.

Gelecek Kurslar 

Geçmiş Kurslar

  • 10-11 Aralık 2022, İstanbul Anadolu

Uygulamalı Medikal İstatistik Eğitimi 2

Varyans analizi, Regresyon, Sağkalım, Olasılık, Uyum, Örneklem boyutu hesabı gibi konuların olduğu ilk kursu tamamlayan 2. basamak eğitimimiz.

Yüz yüze yapılır. Talebe göre açılacaktır. 

Talep ve Önkayıt için Tıklayın

Makale Okuma Eğitimi

Bir fayda, zarar, tanısal test ya da prognoz çalışması okurken nelere dikkat etmeliyiz? Bir çalışmanın değerli olup olmadığı nasıl anlaşılır? Guyatt’ın Kanıta dayalı tıp yaklaşımı özelinde makale okuma ve anlamanın inceliklerine ineceğimiz ufuk açıcı bir eğitim.  

Yüz yüze yapılır. Talebe göre açılacaktır. 

Talep ve Önkayıt için Tıklayın

Makale Değerlendirme Eğitimi

Hiç hakemlik teklifi aldınız mı? Peki, hakemlik nasıl yapılır, editör sizden ne bekler biliyor musunuz? Akademik hayatın bu en değerli görevini hakkıyla yerine getirmek için kullanmanız gereken kılavuzlar, şemalar, dikkat etmeniz gereken biaslar ve çalışma desenine göre hakem raporu yazılması bu eğitimimizde.

Talebe göre açılacaktır. 

Talep ve Önkayıt için Tıklayın

Regresyon Analizi Eğitimi

Lineer ve lojistik regresyon, propensity score matching, klinik karar verme kuralı ve skor geliştirme çalışmalarının metodoloji ve istatistiksel analiz kısmına odaklanan eğitimimiz.

Talebe göre açılacaktır. 

Talep ve Önkayıt için Tıklayın

Meta-Analiz ve Sistematik Derleme Eğitimi

Meta-analiz ve sistematik derleme hazırlama süreçleri, Rayyan ve Covidence yazılımları, GRADE, ROB, ROB-I kullanımı, CMA, medcalc, jamovi kullanarak analizlerin yapılması ve grafiklerin hazırlanması, yazım kılavuzların uygun şekilde yazılması. 

Talebe göre açılacaktır. 

Talep ve Önkayıt için Tıklayın

Araştırma Planlama Eğitimi

Araştırma sorusundan başlayıp, proje yazımı, planlama, desen seçimi, uygulama ve uygun kılavuzlara göre raporlama basamaklarını pratik grup çalışmalarıyla pekiştirdiğimiz en önemli eğitimlerimizden.

Yüzlerce çalışmadan elde ettiğimiz tecrübeleri, püf noktalarını ve kendi düştüğümüz gülünç hataları paylaştığımız keyifli ve doyurucu bu kursta buluşalım.    

Yüz yüze yapılır. Talebe göre şehir ve tarih belirlenecektir.

Talep ve Önkayıt için Tıklayın

Makale Yazma Eğitimi

Bir makale yazarken her bölümde dikkat edilmesi gereken can alıcı ve püf noktalar, referans düzenleme yazılımları, intihal kontrolü, editör ve hakemlerle iletişim, dergi seçimi, yüklenecek dosyaların hazırlanması konularına odaklanan, editörlük ve hakemlik tecrübeleri esnasında yaşanan keyifli örneklerle bezeli, eğlenceli ve öğretici eğitimimiz.

Yüz yüze yapılır. Talebe göre şehir ve tarih belirlenecektir.

Talep ve Önkayıt için Tıklayın

Literatür Tarama Kursu (Online, Uygulamalı)

Online makale indeksleri üzerinde sistematik şekilde literatür tarama, arama hedge cümleleri hazırlama, konu ve içerik özelinde alarmlar hazırlama eğitimi. 

Yarım gün sürer. Online veya yüz yüze yapılır. 

Gelecek Kurslar

Geçmiş Kurslar

  • 28 Ocak 2023, Zoom

Örneklem Boyutu Hesaplama Kursu (Online, Uygulamalı)

Klinik araştırmalar için örneklem boyutu hesaplama yöntemleri ve hesaplayıcıların kullanımı. Tanısal değerlik çalışmalarına özel örneklem boyutu hesaplama teknikleri.

Yarım gün sürer. Online veya yüz yüze yapılır. 

Gelecek Kurslar

Geçmiş Kurslar

  • 29 Ocak 2023, Zoom

Makale Yazarken Kullanılacak Yazılımlar (Online)

Zotero, Mendeley, IThenticate, Grammarly, Google Draw, ReederApp gibi programlar ve kendi süreçlerimizde nasıl kullandığımıza değineceğiz. Alternatif olarak Scrivener, OmniGraffle, Jamovi, JASP, DataGraph gibi farklı programlardan da bahsedeceğiz.

Yarım gün sürer. Online yapılır. Talebe göre açılacaktır. 

Talep ve Önkayıt için Tıklayın

İnternet, Sosyal Medya ve Medikal Kaynaklar (Online)

Makaleler nerelerden taranır? Online okuyabileceğim kütüphaneler neler? Önemli hesaplayıcılar nerede? Basılı makale kopyası nereden sipariş edebilirim? Hangi sitelerle üye olmalı? Hangi bültenlere abone olmalı? RSS okuyucular, #FOAMed dünyası, online medikal kimlik oluşturma, sosyal medyada tıp eğitimi kaynaklar ve daha birçok konu. Gündelik hayat ile tıbbı birbirine bağlayan güncel bir eğitim.

Yarım gün sürer. Online yapılır. Talebe göre açılacaktır. 

Talep ve Önkayıt için Tıklayın

Biz Kimiz?

Akamedika İstatistik, onlarca yıl hekim olarak çalışıp, akademide ilerledikten sonra kazandıkları tecrübe ve bilgi birikimini diğer araştırmacılar ile paylaşmak isteyen bir ekibin ürünü. Ekibimizin SCI, SCI-Expanded ve Pubmed bünyesindeki dergilerde yüzlerce yayını, kendi tıp alanları yanında araştırma, makale yazma ve istatistik alanlarında kitapları, kursları, sempozyum organizasyonları, ulusal ve uluslararası üst düzey klinik tıp dergilerinde baş editörlük gibi tecrübeleri bulunuyor. İstatistik, araştırma planlama ve makale yazma alanlarında klinisyenlerden-klinisyenlere son derece popüler kurslar veriyor, blog yazıları ve sosyal medya üzerinden genç araştırmacılara ulaşmaya çalışıyorlar. 

 

Prof. Dr.
Haldun AKOĞLU

Acil Tıp Profesörü.İstatistik ve Araştırma Planlama özel ilgi alanları olup bu alanda kitapları, kursları ve danışmanlıkları mevcuttur. Çeşitli uluslararası indekslerde taranan dergilerde 100’den fazla yayını, 4000’e yakın atıfı mevcut olup h-indeksi 18’dir. Stanford Listesi olarak bilinen “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde” ’20 ve ’21 yıllarında yer almaktadır. #FOAMed akımı ile kurulan Türkiye’nin en çok okunan Tıp Eğitimi portalı Acilci.Net sitesinin kurucuları arasındadır.

Doç. Dr.
Gökhan AKSEL

Acil Tıp Doçenti. Acil Tıp uzmanı olduktan sonra araştırma planlama ve istatistik konularına odaklandı. Uzunca bir süredir bu alanlarda kurslar, seminerler düzenlemektedir.

Çeşitli uluslararası indekslerde taranan 100’den fazla yayını mevcut olup H-indeksi 14’tür.

Bilimsel merakı dışında fotoğrafçılık, grafik & tasarım, resim, motosiklet, dağcılık ve kampçılık tutkuları mevcut olup aynı zamanda iflah olmaz bir hayvan severdir.

Doç. Dr.
Ş. Kerem ÇORBACIOĞLU

Acil Tıp Doçenti. İstatistik ve metodoloji konularında klinisyenlere yönelik 6 yıldır kurslar düzenlemekte ve danışmanlık vermektedir. Aktif klinisyenliğe ve akademik hayata devam etmekte olup Pubmed, WOS, Scopus gibi indekslerde taranan 100’ü aşkın yayını ile 17 H-indeksine sahiptir.

Referanslarımız

Oturum Aç

Hesap Oluştur

Hesabınız yok mu? Hemen Oluşturun.

Giriş Yap

Üye Ol

Bu alanda lisans eğitimini sürdürdüğünüz ya da mezunu olduğunuz mesleği seçiniz. Öğrenciler eğitimde oldukları mesleği seçip sonraki aşamada öğrenci olduklarını bildirebilirler.

Öğrenci iseniz lütfen belirtiniz

Çalıştığınız/Okuduğunuz Kurumun Adını Yazınız

Sizinle iletişim kurabilmemiz için izninizi almamız gerekiyor. E-posta abonelik ayarlarınızı sonra değiştirerek listelerden çıkabilir, gönderimleri kısıtlayabilirsiniz.

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.