Türkiye’nin ilk ve tek
medikal gelişim platformu

Akamedika

Akamedika.com Nedir?

Akamedika A.Ş.’nin eğitim alanındaki ilk ve amiral gemisi ürünü, tıp eğitimi içeriklerini modern tıp eğitimi normlarına uygun şekilde sizlere sunmayı hedefleyen uzaktan eğitim platformudur.

Deneyimli Eğitmen Kadrosu

Onlarca yıl eğitim deneyimi olan Tıp Eğitimi doktoralı aktif hekimlerin gözetiminde

Video Temelli Modüller

İnteraktif, modern, kaliteli

Güvenilir İçerikler

En güncel ve doğru kaynaklardan hazırlanan güvenilir bilgiler

Doğru. Modern. Pratik.

Akamedika, alanda aktif uzmanlar tarafından hazırlanan kaynaklandırılmış güncel içerikleri, tıp eğitimi uzmanlarının gözetiminde yapılandırarak, modern ve etkileşimli bir arayüzle sizlere sunar. Amaç, her gün görevinizi yaparken kullanacağınız pratik ve gerçek içerikleri size doğru şekilde ulaştırmaktır.

Akamedika.com İçerikleri Neden Farklı?

Modern tıp eğitimi teorileri, öğrenme hedefleri ve öğrencinin bilişsel kapasitesi ile uyumlu, önceden alınan bilgilerin üstüne inşaa eden ve kognitif yükü en aza indiren sistemleri ön plana çıkarmakta. Biz de içeriklerimizi hazırlarken bazı teknik noktaları kendimize olmazsa olmaz olarak belirledik: gereksiz bilgi kalabalığı ve geçersiz örneklerden arındırılmış, öğrenme hedefleriyle uyumlu şekilde yapılandırılmış, öğrencinin dikkatini tutabilecek 3-5 öğrenim hedefine odaklanan, 8 dk’da kısa videolardan oluşan, interaktif sorular ve kendini değerlendirme testleriyle zenginleştirilmiş setler oluşturmalıydık. Ekibimizde yer alan tıp eğitimi doktoralı aktif hekim ve eğitmenlerimizin ana fonksiyonu bu kurallara uyumumuzun sağlanması.

Modüllerimizi hazırlamaya başlarken bir de konu haritamız olmalıydı. YÖK Mezuniyet Öncesi – Ulusal Çekirdek Eğitim Programı’nı (UÇEP) temel alarak klinik yıllarındaki tıp öğrencileri ve yeni mezunların ihtiyaçlarını önceleyen modüllerle projemizi başlattık. Hedefimiz, UÇEP kapsamındaki tüm konuları dijital modüller şeklinde yapılandırmak. Bu hedefe yönelik olarak, “Temel Belirtiler” ile başladığımız modül serimizi 400’e yakın konuya genişletmek için kendimize 5 yıllık bir süre belirledik. Bu dijital kaynağı üniversite kütüphanelerinin uzaktan erişim yetkilendirmesi ile tüm sağlık bilimleri öğrencilerine ulaştırabilmek de en büyük arzumuz.

Akamedika.com Platformu Neden Farklı?

İçeriklerin doğru hazırlanması kadar doğru sunulması da önemliydi. Hem fonksiyon hem de arayüz olarak eskimesini engellemek amacıyla sürekli gelişen açık kaynak kodlu bir altyapı üstünde inşa ettiğimiz akamedika.com, günümüzün en modern, kapsamlı ve modüler öğrenme yönetim sistemlerinden (Learning Management System, LMS) birini içinde barındırıyor. LMS içinde modüler şekilde yapılandırdığımız her konuyu kısa videolara ve testlere böldük. Her modülde yer alan onlarca videonun prodüksiyonunda klasik video formatı yerine, video ile etkileşime izin veren ve interaktif olmasını sağlayan SCORM/xAPI altyapısını kullandık.

Akamedika.com, en kapsamlı eğitim yönetim sistemlerinden (LMS) biri üzerine kurulmuştur.

Modülün tamamına sol bantta yer alan bir navigasyon yardımıyla erişilebilir. Siz modül bileşenlerini tamamladıkça bu bileşenler yeşil ile işaretlenir. Videolardan oluşan dersler ve testlerin ne kadarını tamamladığınızı sayfanın başında görebilirsiniz. Eğitmen sekmesinden eğitmenle yazışabilir ve modüle ait forum alanına geçerek diğer öğrencilerle yazışabilirsiniz.

Akamedika.com, modern bir arayüz içinde, güvenilir ve kaliteli içerikleri, keyifli şekilde sizlere sunma hedefinde, ilkleri içinde barındıran çok özel bir platformdur.

Akamedika.com’da yer alan tüm modüller video temellidir. Ancak bunlar alışık olduğunuz baştan ve bitir tarzında video sistemleri ile hazırlanmamıştır.

Her dersin içinde otomatik olarak başlayan videolar interaktif etkileşime izin veren SCORM/xAPI teknolojisi ile hazırlanmaktadır.

Slayt, video ve navigasyon alanlarını istediğiniz gibi değiştirip büyütebilir, ekranda işaretleme yapıp not alabilir, slayt ve video içerisinde navigasyon yardımıyla adım adım gezebilirsiniz. İstediğiniz slayt ya da soruya gidip baştan çalıştırabilirsiniz. Video içerisinde karşınıza gelecek interaktif sorulara verdiğiniz yanıtlara göre bilginin verildiği video slaytına yeniden yönlendirilirsiniz.

Önemli noktaları pekiştirmek ve ilginizi yüksek tutmak amacıyla videoların içine interaktif sorular yerleştirilmiştir.

Eşleştirme, boşlukları doldurma, senaryo tamamlama, sıralama, görsel ile eşleştirme gibi eğlenceli ve interaktif sorularla hem ilginizi yüksek tutacak hem de öğrendiklerinizi pekiştireceksiniz.

Modüle ilgili bir vaka ile başlanır ve modül boyunca bu vaka geliştirilir ve çözülür. Videolar hep bir vakanın çözümünde akla gelmesi gerekenleri ön planda tutarak hazırlanır.

Modül içerikleri pratik ve alanda uygulamayı içeren güncel bilgileri içerecek şekilde hazırlanır. Türkiye’de bulunan ilaçların formlar ve dozları özellikle belirtilir, ülkemizde erişimin mümkün olmadığı tedaviler daha arka planda tutulur. Uygulamada, order verirken, kayıt alırken yapılması gerekenler ayrıca belirtilir.

Akamedika modülleri Tıp alanında hazırlanmış en güncel Ulusal Çekirdek Eğitim Programında (UÇEP) tanımlanan başlıklar hedeflenerek hazırlanır. Modül içerikleri hazırlanırken o konunun içeriği için UÇEP’de belirlenen asgari bileşenlerin kapsanması amaçlanır.

Akamedika.com modüllerinde yer alan tüm metinler, videolar, sorular ve testler uluslararası ve en güncel tıp eğitimi standartlarına ulaşma hedefiyle hazırlanır, tıp eğitimi doktorası olan hekimler tarafından defalarca kontrol edilir. Bu amaçla öğrencilerden alınan geri bildirimlerle sürekli güncellemeler ve geliştirmeler yapılır.

Her videonun, bölümün ve modülün sonunda öğrenme ve kendi kendine değerlendirme soruları ve testleri bulunur. Bunlar doğru-yanlış, çoktan seçmeli, sıralama, eşleştirme, yerleştirme gibi farklı yapılardadır. Her sorunun doğru ve yanlış yanıtlarının açıklamaları ve kaynakları verilmiş ve sorulardan en yüksek faydayı almanız hedeflenmiştir.

Akamedika onaylı bir sertifikayı her modülü tamamladığınızda indirebilir ve bu eğitimi aldığınız bir kanıtı olarak saklayabilirsiniz.

Her modülün kendisine ait bir forum alanı vardır. Bu alanda öğrenciler birbirleriyle ve eğitmenle tartışıp sorular sorabilir, geri bildirim verebilir.

Oturum Aç

Hesap Oluştur

Hesabınız yok mu? Hemen Oluşturun.